Na zaproszenie Przewodniczącego Związku Polaków w Rumunii Gerwazego Longhera oraz Wójta Gminy Cacica Petru Todosi oficjalna delegacja naszego powiatu w dniach 30 i 31.08.2019 r. odwiedziła gminę Cacica. Przypomnijmy, że współpraca naszego powiatu i gminy Cacica sięga już 25 lat, kiedy pierwsza wizyta na rumuńskiej ziemi została złożona przez delegację gminy Świerklany. Od tego czasu do chwili obecnej trwa współpraca pomimo wielu zmian personalnych w samorządzie lokalnym. W skład naszej delegacji weszli: Elżbieta Pierchała Członek Zarządu Powiatu Rybnickiego, Halina Karwot – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, Irena Woźnica – Zastępca Przewodniczącego Komisji Drogownictwa, Andrzej Kłapczyk – radny powiatu, Grzegorz Potysz – Kierownik Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Zdrowia oraz Andrzej Raudner Zastępca Burmistrza Gminy Czerwionka-Leszczyny.

Podczas krótkiej dwudniowej wizyty mieliśmy okazję poza uroczystościami dożynkowymi złożyć oficjalną wizytę w gminie Cacica oraz uczestniczyć w uroczystościach z innymi delegacjami z Polski przed bazyliką NMP w Cacice oraz pod pomnikiem św. Jana Pawła II, który został ufundowany przez Powiat Rybnicki i Gminy Powiatu Rybnickiego dziewięć lat temu, składając kwiaty i zapalając znicze Spotkaliśmy się również z mniejszością polonijną w Domu Polskim w Cacice oraz odwiedziliśmy miejscowy cmentarz, na którym złożyliśmy wiązankę kwiatów i zapaliliśmy znicze na grobie zmarłego trzy lata temu Michała Cehaniuca, który całe swoje życie poświęcił współpracy polsko – rumuńskiej oraz kultywowaniu tradycji polskiej na Bukowinie. Obecnie zona Michała Cehaniuca Pani Krystyna Cehaniuc razem ze swoim synem Robertem angażują się dalej w pielęgnowanie tradycji wśród miejscowej polonii. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy gospodarzom za zaproszenie a w szczególności wójtowi Petru Todosi, Krystynie Cehaniuc oraz Przewodniczącemu Związku Polaków w Rumunii Gerwazemu Longherowi za wspaniałe przyjęcie w Domu Polskim podczas uroczystości dożynkowych w Nowym Sołońcu. Na zakończenie naszego pobytu wręczyliśmy gospodarzom pamiątkowe gadżety oraz złożyliśmy zaproszenie do odwiedzenia naszego powiatu oraz gminy Czerwionka-Leszczyny w najbliższym dogodnym terminie. Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie równie owocna przez kolejne 25 lat, jak do tej pory, bez względu na zmiany personalne w naszych samorządach.

• Delegacja Powiatu Rybnickiego na Dożynkach w Gminie Cacica i Nowym Sołońcu w Rumunii _1
  • Odsłon: 61
  • Delegacja Powiatu Rybnickiego na Dożynkach w Gminie Cacica i Nowym Sołońcu w Rumunii _2
  • Odsłon: 58